8 znakova da vam je potreban novi ERP sistem
Ulaganje u softver za planiranje resursa preduzeća (ERP) i njegova implementacija predstavlja značajnu prekretnicu za svako preduzeće, kako sa stanovišta vremena, tako i sa finansijskog aspekta. Toliko je posla uključeno u implementaciju ERP sistema da većina preduzeća ne želi da prolazi kroz taj proces često.
Međutim, kao i sav softver za upravljanje poslovanjem, ERP sistemi imaju ograničen životni vijek. Iako je takva tehnologija napravljena da traje, a periodična ažuriranja mogu produžiti funkcionalnost, doći će trenutak kada ćete iscrpiti svaku vrijednost iz vašeg sistema i kada će biti vreme da investirate u novi.
Pitanje je – kako možete prepoznati da vam je potreban novi ERP sistem?
Da bismo vam pomogli da odredite najbolji trenutak za prelazak na novi ERP softver, predstavljamo osam znakova da vaš stari sistem možda treba da se povuče.
- Oslanjanje na više sistema i softvera – Lepota ERP tehnologije je u tome što objedinjuje sve aplikacije u jedan sistem, iz kojeg svaka poslovna funkcija može efikasno da radi. Međutim, s vremenom, promene u načinu rada timova i pojedinaca zahtevaju uvođenje novih platformi i softvera – što znači da vaš ERP sistem više nije jedinstveno rješenje kao što je nekad bio.
Ako se vaš tim oslanja na programe koji prevazilaze opseg vašeg ERP sistema, možda je vrijeme za nadogradnju. Savremeni ERP softver je dizajniran da radi sa svim operativnim aplikacijama, čak i onima koje još nisu puštene u upotrebu.
- Gubljenje vremena na ručne procese – Jedna od osnovnih prednosti ERP softvera od njegovog nastanka je automatizacija. Uklanjanje ili pojednostavljenje ručnih procesa pokazalo se kao velika prednost za preduzeća u svim sektorima, ali to je osobina koja zavisi od redovnog ažuriranja ERP softvera.
Kada ERP softver počne da zaostaje u pogledu automatizacije, to ugrožava operativnu efikasnost vašeg preduzeća. Ako su vaši timovi opterećeni delimičnim povratkom na ručno procesiranje, možda je potrebna nadogradnja ERP-a kako bi se povratila potpuna automatizacija i oslobodili resursi potrebni za dalji rast i inovacije u poslovanju.
- Očigledan nedostatak funkcija – Brzina kojom se nove funkcije pojavljuju u ERP sistemu je neverovatna. Aplikacije koje su se pre nekoliko godina smatrale „neophodnim“ možda su danas zastarele, toliko je brz tempo inovacija u ovoj industriji.
Preduzeća obično ulažu u softver za upravljanje poslovanjem, poput ERP-a, kako bi stekla prednost nad konkurentima. Ali kada vaš sistem počne da pokazuje znake starenja, možda će mu nedostajati potrebne funkcije za nadmašivanje tržišnih rivala.
Da biste zadržali konkurentnost, isplati se koristiti najnoviji ERP softver. Moderni sistemi su opremljeni tehnologijama koje će vaše preduzeće učiniti otpornim na buduće izazove, bilo da se radi o povezivanju sa cloudom ili integrisanoj mobilnoj funkcionalnosti.
- Smanjena podrška – Kada stari ERP softver dostigne kraj svog životnog ciklusa, dobavljači obično postepeno smanjuju nivo podrške. Za poslovne korisnike koji se svakodnevno oslanjaju na tu tehnologiju, ovo može biti frustrirajuće, ali je to praksa koja se gotovo univerzalno koristi u ERP sistemu kao sredstvo za podsticanje prelaska na novi, napredniji softver.
Ako vam je sve teže da dobijete potrebnu podršku od vašeg ERP dobavljača, možda je vreme da između redova pročitate poruku i pređete na novi sistem. Podrška na zahtev je ključna za maksimalno iskorišćavanje vašeg sistema, ali neki dobavljači će takve usluge nuditi samo kupcima koji nastavljaju da ulažu u nadogradnju svojih sistema.
- Bezbjednosni problemi – Kao i bilo koje drugo digitalno poslovno rešenje, ERP softver zahtjeva redovna ažuriranja kako bi se osigurali optimalni performansi, efikasnost i bezbjednost. Često su ažuriranja potrebna ne samo zbog novih funkcija, već i zbog otklanjanja slabosti koje ugrožavaju bezbjednost sistema.
Kada ERP softver dostigne kraj svog životnog ciklusa, nedostatak ažuriranja može ga učiniti podložnim sajber pretnjama. Stoga, bezbednost treba da bude prioritet prilikom odlučivanja o nadogradnji sistema, kako bi se osigurala adekvatna zaštita podataka, tokova rada i operativne imovine.
- Prekomplikovanost i teškoće u obuci novih zaposlenih – S vremenom, vaše preduzeće je možda dodalo niz aplikacija i funkcija na originalnu ERP platformu, čime se povećala njena upotrebljivost u različitim odjeljenjima. Kao rezultat, stvari su možda postale previše komplikovane, i samo najiskusniji korisnici mogu da se snađu u unutrašnjim radnjama vašeg sistema.
Problem sa oslanjanjem na prekomplikovanu ERP infrastrukturu je taj što osnovni tokovi rada i procesi mogu postati zbunjeni, što dovodi do operativnih neefikasnosti. Štaviše, to može otežati proces obuke, pri čemu će novim zaposlenima biti teško da se snađu u složenostima vašeg ERP okvira. Možda je vrijeme za novi početak?
- Sporo ili nestabilno funkcionisanje – Ako se vaše preduzeće oslanja na ERP sistem koji dolazi do kraja svog funkcionalnog veka, velika je verovatnoća da ćete početi da primećujete probleme sa performansama. Greške, padovi sistema ili duga vremena čekanja su među problemima koji se mogu javiti sa zastarelim ERP sistemima – posebno onima koji su hostovani na starijem hardveru.
Nadogradnja ERP sistema može biti skupa, ali ako performanse usporavaju vaše poslovanje, to je cijena koju vredi platiti. Savremeni ERP softver pruža dosljedne performanse odmah nakon instalacije, dok pojava cloud hostinga znači da više ne morate da se oslanjate na zastareli hardver kako biste pokrenuli vaš sistem.
- Nedosljednosti ili dupliranje podataka – Bez sumnje, jedna od najvećih prednosti ERP softvera je efikasno i pojednostavljeno upravljanje podacima. Ali šta se dešava kada više ne možete da se oslonite na svoj sistem da pravilno prikuplja, kategorizuje i prikazuje podatke na tačan i pravovremen način?
U slučaju zastarelog ERP softvera, mnogi problemi mogu nastati koji utiču na tačno prikupljanje podataka. Performanse, bezbjednost i povećanje ručnih procesa mogu dovesti do problema poput dupliranja podataka, pa bi nadogradnja mogla biti neophodna za očuvanje efikasnog upravljanja podacima na duže staze.
Izvor: js3global